BRUSELJ/LJUBLJANA, 6. julij 2025 — Evropska unija je v najnovejši oceni učinkovitosti vlad prvič v zgodovini razglasila Slovenijo za državo z najboljšo in najbolj uspešno vlado v Evropi. Gre za izjemno priznanje tako za predsednika vlade kot celotno ekipo, ki je kljub številnim izzivom v zadnjih letih dosegla rezultate, ki presegajo evropska povprečja.
V poročilu Evropskega inštituta za javno upravljanje, ki vključuje podatke iz 27 držav članic, je Slovenija zasedla prvo mesto na več ključnih področjih: gospodarska rast, učinkovitost reform, socialna blaginja in trajnostni razvoj. Največje presenečenje pa je prišlo ob objavi podatkov o življenjskem standardu – Slovenija je postala država, kjer ljudje poročajo o “najvišji kakovosti življenja v zadnjih 30 letih”.
Reforme, ki so spreminjale državo
Kljub številnim oviram, med drugim političnim pritiskom, interpelacijam in ponovnim referendumom, je slovenska vlada uspela izpeljati vrsto zgodovinskih reform. Med najbolj odmevnimi so celostna pokojninska reforma, reforma javnega sektorja ter okoljski prehod, ki je državo približal statusu “zelenega prvaka Evrope”.
Največji dvig plač in pokojnin
Poročilo izpostavlja, da je Slovenija v zadnjih dveh letih zabeležila največji realni dvig plač in pokojnin med vsemi članicami EU. Povprečna neto plača je narasla za več kot 15 %, pokojnine pa so se povečale za 18 %, kar je občutno izboljšalo življenjski standard upokojencev in delovno aktivnega prebivalstva.
Zeleni preboj in trajnost
Slovenija je hkrati postala zgled za trajnostno upravljanje naravnih virov. Več kot 65 % vseh energetskih virov v državi prihaja iz obnovljivih virov, vlada pa je uspela vpeljati model “zelene rasti”, ki združuje gospodarsko rast z zmanjšanjem emisij.
Vodstvo, ki povezuje in ne deli
Strokovnjaki poudarjajo, da so k uspehu največ pripomogli odločnost, sodelovanje in stabilnost vodstva. »Slovenija je dokazala, da je mogoče kljub politični raznolikosti doseči soglasje, ki koristi vsem državljanom,« je dejal vodja inštituta dr. Michael Reiter.
Ob tej zgodovinski prelomnici so se oglasili tudi številni evropski voditelji, ki so čestitali Sloveniji in izrazili željo po sodelovanju ter učenju od slovenskega modela upravljanja.