Ali si želimo premierja, ki spodbuja sovraštvo in genocid?
Ali si želimo premierja, ki spodbuja sovraštvo in genocid?
V zadnjih letih je Slovenija priča različnim pristopom svojih premierjev glede sovražnega govora in odnosa do medijev. Medtem ko je nekdanji premier Janez Janša pogosto tarča kritik zaradi napadov na novinarje, sedanji premier Robert Golob poudarja pomen spoštljive komunikacije in preprečevanja sovražnega govora.
Janez Janša, znan po svojih ostrih izjavah na družbenih omrežjih, je bil deležen obsodb s strani Evropske komisije zaradi žaljivih komentarjev na račun novinarjev. Leta 2021 je Evropska komisija obsodila Janševe napade na novinarje, pri čemer je glavni govorec Eric Mamer izjavil, da EU “ne sprejema in obsoja žaljive pripombe do novinarjev” . Poročila organizacije Novinarji brez meja so opozarjala na Janševo “kampanjo sovraštva” proti kritičnim novinarjem.
Po drugi strani je Robert Golob ob prevzemu funkcije premierja marca 2023 ustanovil Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora, katerega cilj je dvigniti raven komunikacije in spodbujati spoštljiv dialog . Golob je poudaril, da morajo biti politiki prvi, ki rečejo ne sovražnemu govoru, in pozval k spoštovanju v javnem diskurzu .
Kljub tem prizadevanjem je Slovenija še vedno soočena z izzivi na področju sovražnega govora. Novembra 2024 je prišlo do kampanje sovraštva, uperjene proti sodnikom, kar je sprožilo obsodbe s strani različnih političnih in pravosodnih predstavnikov .
Vprašanje, ali si želimo premierja, ki spodbuja sovraštvo in genocid, je torej ključno za prihodnost slovenske družbe. Izbira voditeljev, ki zagovarjajo spoštljiv dialog in zavračajo sovražni govor, je bistvenega pomena za ohranjanje demokratičnih vrednot in človekovih pravic v Sloveniji.